Ginčas dėl įsiskolinimo pagal skolos raštelį išieškojimo (2010 m.)

 

Problemos esmė: Klientas daugiau kaip prieš 10 metų pasirašė skolos raštelį, kuriuo įsipareigojo grąžinti pasiskolintą pinigų sumą. Skolos grąžinimo data nebuvo nurodyta. Kreditorius pareikalavo grąžinti skolą ir jos negavęs, kreipėsi į teismą.

Klientas kreipėsi teisinės pagalbos. Paaiškino, kad kreditorius žinojo, jog nurodytą raštelyje pinigų sumą klientas ėmė ne sau, bet jų bendram pažįstamam, kuriam ir perdavė pinigus. Tada visų trijų santykiai buvo geri, todėl pinigų perdavimo klientas neįformino dokumentais, o šiuo metu asmuo, gavęs pinigus, tai neigia. Be to, nuo paskolos raštelio pasirašymo dienos praėjo daugiau kaip 10 metų (įstatymas nustato 10 metų ieškinio senaties terminą).

Rezultatas: Deja, negalėjau padėti klientui apsiginti nuo ieškinio reikalavimo, todėl bylos atsisakiau. Klientas neturėjo jokių įrodymų, kad perdavė pinigus trečiąjam asmeniui. Paskolos grąžinimo data raštelyje nebuvo nurodyta, tai reiškė, kad skolos grąžinimo terminas buvo nustatytas pagal tą datą, kai kreditorius pareikš dėl to rašytinį reikalavimą. Klientui patariau gauti iš „Sodros“ pažymą apie jo gaunamas nedideles darbines pajamas ir todėl prašyti teismo išdėstyti sprendimo vykdymą dalimis per 2 – 3 metus.

 

Reziumė (išvada): Finansinius dokumentus būtina įforminti. Santykiai su pažįstamais gali pasikeisti, ir neturint tvarkingai surašytų dokumentų, gali kilti nemalonių situacijų, kai kreiptis juristo pagalbos bus per vėlu.